?
- Burdabuluruz.com'da her firmanın bir BB Kimlik numarası vardır aynı TC Kimlik numarası gibi.
- Firmanın profil sayfasında görünen BB Kimlik numarasını biliyorsanız buradan kimlik numarasıyla direk o firmanın profil sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ph , Alkali Nedir , Neden Önemlidir

10 Ekim 2014 Cuma
...

Son yıllarda özellikle ambalajlı su sektörü sayesinde PH kavramı tanınmaya başlamış ve hayatımıza girmiştir.

            PH nedir? “ Power or Potential of Hidrogen “  olan ingilizcesi hidrojenin potansiyel gücü anlamına gelmektedir. PH, bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimini temsil eder. 0 ila 14 arasıdır. 7 seviyesi nötr 7 nin altı asidik 7 nin üstü alkalidir 14 aşırı alkali  , 0 seviyesi aşırı asidiktir.

            İnsan kanının PH seviyesi 7,4 dür. İçtiğimiz suların PH değeri önemlidir. Aşırı asidik veya aşırı alkali sular kan değerlerinde büyük oynamalara sebebiyet verebilir ve zararlıdır. Bu bakımdan içtiğimiz su açısından ideal Ph değeri 7,5 - 9,5 arasıdır. PH 7,5 in altı tavsiye edilmez. Ph değeri yüksek olan su, öncelikle çağımızın ölümcül hastalığı olan kanser için engelleyici özelliktedir. Zira kanser hücreleri ph 4-4.5 arasında yani asidik ortamda yaşamaktadırlar.

            Vücudumuz, hayatiyetini sürdürebilmek için hücrelerimizde oluşan asitleri atmaya çalışır. Bu dengeyi sağlamak için asitlerin vücuttan atılmaları gerekir. Vücudumuzda oluşan asit artıklar terle, dışkıyla, nefesle ve daha çok da idrar yolu ile atılır. İnsan böbrekleri PH değeri 5 in altındaki idrarı boşaltırken çok zorlanırlar.  Asidik sular kemik kalsiyumuna eritir. Bu arada asidik gıdalar kas protein sentezini de yavaşlatır. Bu durum birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

 

 Asidik gıdaların yol açtığı hastalıklar:

Asidik gıdalar ;

-kemik erimesi,

-şeker hastalığı,

-kas zafiyeti,

-gut,

-kanser,

-obezite ,

-Kardio vasküler damar setliği,

-kalp krizi,

-yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon ,
-MS, MD, ALS
-Karaciğer, böbrek hastalıkları
-Bunama
-Bağışıklık sistemi yetersizlikleri
-Ostrepoz
-Erken yaşlanma
-Erkeklerde prostat problemleri gibi hastalıkların oluşumunda önemli rolleri vardır.

 

(Belki İlginizi Çeker : Diş Eti Çekilmesi ve Tedavisi)

 

A-Tüketilmesi tavsiye edilen yüksek alkali değerine sahip ( PH değeri yüksek ) gıdalar-ürünler hangileridir.

Doğal tuz, kekik, nane , ısırgan otu , salatalık , ıspanak , maydonoz , brokoli , siyah turp , kırmızı turp , kırmızı biber, zencefil , zerdeçal , çörekotu , sarımsak, pancar, marul , kereviz , domates , havuç , roka , tere , kuru soğan , taze soğan , taze fasulye , kuru fasulye , beyaz lahana, kara lahana , limon , avokado , muz, kiraz , greyfurt , Hindistan cevizi , badem , kimyon , ay çekirdeği , kabak çekirdeği , susam , keten tohumu , zeytin yağı , soya fasulyesi.

 

B-Asit değeri yüksek (PH değeri düşük) , alkali olmayan ve çok az miktarda tüketilmesi gereken belli başlı gıdalar-ürünler hangileridir?

Maden suyu, Türk Kahvesi , Nescafe vb kahveler , siyah çay, kakao , reçel, tatlılar, sirke , hardal , maya, yumurta, dana eti , sakatatlar , peynir , inek sütü , yapay tatlandırıcılar, rafine şeker , sucuk , bisküvi.

 

C-Kesinlikle tüketilmemesi gereken aşırı asitli gıdalar-ürünler hangileridir.

Alkol , sigara ,salam-sosis , cips, sigara , mayonez, ketçap , kola ( asitli içecekler) , şekerler, rafine tuzlar, früktoz , mısır şurubu , domuz eti, margarin , işlenmiş gıdalar , paket meyve suları , margarin , sürülebilir kahvaltılık çikolatalar, paket meyveli yoğurt.

 

Gıdalar dışında alkali seviyemizi (PH değerini) yükselten durumlar nelerdir?

Huzur , güven duygusu , sevilmek , sevmek , aşk , neşelenmek , gülmek , affetmek , olumlu düşünmek , arkadaşlık , spor ve egzersiz , diyaframdan derin nefes almak , ibadet etmek , namaz kılmak, meditasyon , dua etmek , dinlenmek , müzik dinlemek , umut , sevdiklerimize sarılmak , düzenli uyku .

 

Gıdalar dışında alkali seviyemizi (PH değerini) düşüren asidik durumlar nelerdir?

Stres, öfkelenmek , kıskançlık , endişe , hırs , nefret duygusu, korku , kaygılanmak , yalnızlık , dertleri paylaşmayıp içine atmak , olumsuz düşünce, kederlenmek , acı çekmek , aşırı uyku , uykusuzluk ,  hareketsizlik , kibir , umutsuzluk , aşağılanma duygusu.

 

Dünyanın ph değeri en yüksek suyu hangisidir?

            Allah’ın bir hikmetidir ki Zemzem suyu 10 değerlik ph’ sı ile yeryüzünde en doğal ve faydalı suyudur.

            Dinimizin-islam dininin tavsiye etmediği/yasakladığı şeylerin asidik olması , dinimizin tavsiye ettiği/emrettiği şeylerin alkali seviyesinin yükselmesine sebebiyet vermesi , PH değerini yükseltmesi dikkate değer bir durumdur.

 

Firmalar , Devlet Kurumları Türkiye'nin Kurumsal Telefon Rehberi Burdabuluruz.Com'da

 

Belki İlginizi Çekebilir :

Kansızlık (Anemi) Nedenleri-Tedavisi

İsim ve Yüz Hafızası Geliştirme

 

 

Blog Anahtar Kelimeler/Cümleler: PH ne anlama gelir , Alkali nedir , Asidik nedir , Ph değeri yüksek ne demek , Alkali diyeti , Alkali gıdalar , asidik gıdalar.

Kategori :Popüler
Bu blog 6067 defa okundu.
Yorumlar
 • Sevim Kılıç

  Ph ne kadar önemli, ne işe yarar anlamış oldum.

 • Kadri Gemçosman

  Namaz ve dua Allah'ın mucizesi , Alkali seviyemizi yükseltmesini iyi düşünmek lazım. Hikmetinden sual sorulmaz Allahım.

 • Dr.Veli

  PH değeri çok önemli. Kandaki PH değerinin yüksek olması halinde bir çok hastalığa sebep olan bakteriler üreyecek ortamı bulamazlar.

 • Figen Erkuş

  Alkali hale gelmenin en basit yollarından biri de son zamanlarda sıkça duyar olduğumuz karbonattan ingiliz karbonatı(eczaneden alacağınız dostum bikarbonat)çünkü karbonat bulunduğu ortamı alkali hale,başka bir deyişle sağlıklı hale getirir.Mutlaka gün boyunca 2,5 lt.su içilmesi gerekiyor çünkü suya doymadığında su kaybını önlemek isteyecek,bu nedenle idrar ve terlemeyi en aza indirecektir.Bu durumda alkali su alsanız bile bedenden toksin atma işlemi gerçekleşmiyecektir...Havadaki kararsız ve stabil olmayan oksijen atomları nasıl bir Elmanın dış yüzeyiyle temas edip yavaş yavaş çürümesine sebep oluyorsa ya da bir metalin oksitlenip zehirli hale gelmesine neden oluyorsa bedenimizde de benzer bir sebeple zamanla yavaş yavaş hastalıklar oluşmaya başlar.Oksitlenmeyi tersine veya olumluya çevirdiğimizde yani alkali hale getirdiğimizde ise başaçıkmakta mecbur kaldıgimiz hastalıklarımızdan da zamanla kurtulmuş olacağız...Kendime bir iyilik yaptım ve ingiliz karbonatını hayatıma geçirdim çok kısa bir zamndan beri kullanıyorum bunu ve bedenimin iyi yönde etkiler aldığını rahatlıkla söyleyebilirim ve sevdiklerime de tavsiye ediyorum kullanmaları için...kullandığınızda siz de farkı göreceksiniz...denemeden bir şey çıkmaz...Nacizane deneyimi mi sizlerle de paylaşmak istedim... Bu konuda bilgilendirmeniz gayet hoş olmuş tşk...

 • Yıldız Gültekin

  Hepimizin en büyük ve en başta dileğimizdir sağlıklı olmak...Biz sağlıklı olalım,ailemiz,sevdiklerimiz sağlıklı olsun isteriz.Hemen her şeyin masumiyetini kaybetmeye başladığı bu zaman diliminde vakit varken elimizden geldiğince araştırmaya ,bilgi sahibi olup bu bilgileri sağlığımız için kullanmaya özen göstermeliyiz...kendimizi sevmeliyiz ve bize bahşedilen bu eşsiz benenimizi koruma altına almalıyız...içeriği çok önemli bilgiler vermişsiniz blok yazınızda beğenilmeyi hak ediyosunuz mersii...

 • Sevilay G

  Ph değeri en yüksek su hangisi , asidik gıdalar tüketmemek gerekiyor kanserin bir numaralı sebebi .

 • sayman kuru

  Namaz kılmak ve dua etmek alkali seviyesini yükseltmesi gerçekten çok ilginç , burada önemli bir sır var bence.

 • Ayyüce Işık

  Aydınlatıcı...faydalı...sağlıklı bilgileriniz için Teşekkürler ve paylaşımlarınızın devamını bekliyorum :-)

 • Hakan şahin

  Ph ile Alkali aynı mı ? Alkali gıdalarla hengi gıdaları bir arada tüketmek gerkir. Daha detaylı bilgi olsa keşke.

 • Dilek Sel

  Alkali gıdalar , asidik gıdalar konusu güzel olmuş.

Yorumlarımın takibini e-posta ile haber ver.